Czy Polska jest gotowa na auta elektryczne?

Od lat słyszymy, że auta elektryczne już w niedalekiej przyszłości zastąpią wszystkie inne rodzaje pojazdów. Oczywiście docelowo jest to bardzo dobry pomysł, przede wszystkim ze względu na kwestie ekologiczne. Pojazdy spalinowe przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza, przez co w wielu miastach (chodzi głównie o największe europejskie miasta, w tym stolice) dawno już zakazano samochodom spalinowym wjazdu do centrum.

Mimo wszystko, samochody elektryczne wciąż nie zdominowały jeszcze rynku motoryzacyjnego. W wielu krajach na drogach pojawia się coraz więcej tego typu pojazdów, ale nie wszędzie jest to reguła. Cicha praca, mniejsze koszty eksploatacji czy oszczędności związane z wykorzystaniem energii elektrycznej – wszystko to z pewnością zachęca kierowców do przerzucenia się na pojazdy elektryczne, podobnie zresztą jak rządowe programy wsparcia tego typu aut.

Niestety dla wielu kierowców kwestią zaporową wciąż jest cena. To głównie dlatego chociażby w Polsce pojazdów elektrycznych nie ma wcale na drogach tak dużo, choć na całe szczęście z roku na rok ceny spadają, dzięki czemu można spodziewać się, że koniec końców auta napędzane energią elektryczną rzeczywiście staną się bardziej popularne.

Jak w Polsce wygląda infrastruktura dla pojazdów elektrycznych?

www.krakowrazem.pl

Choć rokrocznie aut elektrycznych w Polsce przybywa, jedną z barier nadal pozostaje infrastruktura, która w zasadzie dopiero powstaje.

Najważniejsze są oczywiście stacje ładowania, bez których trudno wyobrazić sobie poruszanie się samochodem elektrycznym, szczególnie na dłuższych trasach. Na ten moment w Polsce istnieje ponad 600 stacji ładowania, z czego 1/3 to szybkie stacje ładowania (DC), a 2/3 to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC). Najwięcej stacji znajduje się oczywiście w największych polskich miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk czy Katowice.

W kolejnych latach stacji ma przybywać, a to za sprawą projektów zapowiadanych przez różnych operatorów oraz koncerny paliwowo-energetyczne. Wszystko to powoduje, że rozwija się infrastruktura ładowania w Polsce, a to z pewnością może przyczynić się do wzrostu popularności samochodów elektrycznych w naszym kraju. Na ten moment Polska wypada dość blado na tle innych krajów europejskich, lecz z roku na rok jest coraz lepiej, dlatego też można mieć nadzieje, że progres będzie dalej widoczny gołym okiem.

kubota koparki kaski motocyklowe enduro