Jak wybrać domowy osuszacz powietrza?

Zbyt wysoka wilgotność powietrza to jeden z największych problemów dla wielu mieszkańców kamienic czy bloków. Efektem takiej sytuacji jest często niestety powstawanie grzybów czy pleśni, a te nie tylko bardzo nieestetycznie wyglądają na naszych ścianach czy suficie, lecz przede wszystkim nie są dobre dla naszego zdrowia. Dodatkowo, wilgotność to często także nieprzyjemny zapach oraz większe koszty ogrzewania.

Ze zbyt wysoką wilgotnością w naszym domu trzeba więc walczyć, a pomocą w tym okaże się osuszacz powietrza, którego zadaniem jest właśnie usunięcie nadmiaru wilgoci z powietrza. Optymalny poziom wilgoci w powietrzu to około 20 procent – są to odpowiednie warunki dla domowników, które na dodatek gwarantują nam, że nie dojdzie do rozwoju pleśni. Na osuszacz najczęściej decydujemy się jednak dopiero wtedy, kiedy ten problem już się pojawi – tymczasem w takie urządzenie powinny zaopatrzyć się wszystkie osoby, które posiadają w swoim domu suszarnię i/lub pralnię, jako że to właśnie te dwa pomieszczenia mogą w szczególny sposób podnieść poziom wilgoci w powietrzu.

Osuszacze dobrze sprawdzą się również w łazienkach, gdzie zainstalowana wentylacja nie działa lub jest nie w pełni sprawna.

Jakie są rodzaje osuszaczy powietrza?

Do najpopularniejszych rodzajów wynajem osuszaczy warszawa należy zaliczyć urządzenia adsorpcyjne oraz kondensacyjne. Z kolei najważniejsze parametry, na jakie warto zwrócić uwagę to przede wszystkim zakres temperatur, poziom hałasu, sterowanie i obsługa, pobór mocy czy higrometr.

Trzeba przy tym wszystkim pamiętać, że osuszacze powierza wcale nie wykonują tylko i wyłącznie jednego zadania, lecz ich stosowanie ma wiele różnych zalet, w tym przede wszystkim:

  • pozbycie się nadmiernej wilgoci z pomieszczeń,
  • pozbycie się problemu skraplania się wody na szybach okien,
  • chroni przed pleśnią,
  • osusza wnętrza zalanych pomieszczeń,
  • sprawdza się na budowie, gdzie przyspiesza schnięcie tynków, farb czy gładzi.

Sam wybór nie jest łatwy, tym bardziej, że mamy bardzo wiele modeli do dyspozycji. Stawiając jednak na dobrej jakości sprzęt możemy być pewni, że będzie on niezwykle skuteczny i rzeczywiście poradzi sobie z wilgocią w naszym domu.

Niekiedy kwestionuje się to, czy osuszacz powietrza jest całkowicie dla nas zdrowy. Czasem podczas pracy takiego urządzenia rzeczywiście mogą wydzielać się różnego rodzaju związki, natomiast dotyczy to przede wszystkim tanich urządzeń, które pozostawiają wiele do życzenia pod względem jakości wykonania oraz skuteczności działania.

osuszacze powietrza