Sadzenie i utrzymywanie roślin doniczkowych w domu

Rośliny doniczkowe są fantastycznym dodatkiem do każdego domu i mieszkania. Istnieje wiele gatunków roślin, które możemy bez najmniejszego problemu uprawiać i pielęgnować w naszych czterech ścianach. Zanim zdecydujemy się na zakup roślinki, powinniśmy przejrzeć najpopularniejsze gatunki. W przypadku roślin uprawianych w doniczce mamy dość dużą dowolność. Na naszym parapecie jesteśmy w stanie wyhodować nawet najbardziej egzotyczne kwiaty, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich wymagań dotyczących uprawy i pielęgnacji danej rośliny. Istnieje wiele różnych gatunków roślin, które nadają się do domowego zacisza. Warto zauważyć, że doniczki z pięknymi i bardzo dobrze wypielęgnowanymi kwiatkami świetnie prezentują się w każdym domu.

Obecność roślinek działa także odstresowująco i znacząco wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu, w którym rośliny są na co dzień. Jednym z rodzajów roślin doniczkowych, są rośliny kwitnące. Nie powinno się ich ustawiać na bezpośrednie działanie słońca, gdyż mogą nie znieść ciągłego nasłonecznienia. Najlepiej pozostawić je w chłodnym miejscu, które dodatkowo nie będzie narażone na przeciągi. Ten rodzaj kwiatów wymaga dokładnej pielęgnacji w postaci częstego nawożenia i podlewania. Gatunki z tej kategorii to m.in.

begonia, hiacynt i hibiskus. Bardzo popularne w mieszkaniach są również paprocie. Ustawia się je najczęściej w mocno zaciemnionych miejscach, czyli takich, gdzie innym roślinom brak światła słonecznego. W przypadku paproci również musimy zatroszczyć się o stały dostęp do wody, gdyż roślinka bardzo szybko wyparowuje wodę przez swoje drobne listki. Najpopularniejszymi paprociami domowymi są m.in. łosie rogi, asplenium i adiantum.

www.wydawnictwopuls.pl

Rośliny z ozdobnymi liśćmi są bardzo podatne na działanie promieni słonecznych, które mogą poważnie uszkodzić liście roślinki. Podobnie, jak w przypadku paproci, powinniśmy trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Tak jak poprzednik, lubują się one w zaciemnionych miejscach oraz wymagają dużo wilgotności. Nie wolno także zapominać o regularnym spryskiwaniu liści, które muszą być nawilżane regularnie. Do tego rodzaju zaliczają się wężownica lub alokacja i aglaonema. Ciekawym widokiem jest ustawienie roślin ananasowatych w doniczce na parapecie. Idealna dla nich jest temperatura pokojowa, ale nie możemy przesadzać z wodą, gdyż jej nadmiar bardzo szybko doprowadzi do gnicia ananasowatych.

Trzeba zadbać o utrzymanie względnie wysokiej temperatury, ponieważ zimno również zabija te rośliny. Najpopularniejszy z tej rodziny jest naturalnie ananas, ale można zdecydować się także na oplątwe lub guzmanię. Dla najmniej wymagających pozostają nieśmiertelne kaktusy, których pielęgnacja należy do jednych z najprostszych zadań w domu: najlepiej w ogóle ich nie dotykać. Dosłownie! Ale całkiem poważnie: lepiej jest doprowadzić do przesuszenia rośliny, niż do jej zalania. Nadmiar wody może sprawić, że zacznie ona powoli obumierać. Kaktusy, tak jak i inne sukulenty, mogą gromadzić wodę w swoich liściach, dlatego nie mają problemu z wysokimi temperaturami i brakiem podlewania. Można śmiało założyć, że jest to najlepsza opcja dla leniwych właścicieli.

https://www.wycieraczkowo.com/ www.idealnypracodawca.pl