Czy kręte schody mogą być wygodne i bezpieczne?

Nie da się zaprzeczyć, że w wielu domach obecność schodów jest czymś normalnym. Generalnie każdy budynek mający więcej niż jedną kondygnację musi posiadać także schody. To dość oczywiste i raczej nie wzbudza poważniejszych kontrowersji. Pojawia się jednak dość istotne pytanie, jak te schody mają wyglądać, jaka ma być specyfika ich wykonania? Jeśli w budynku jest sporo miejsca, można spokojnie zdecydować się na proste lub zabiegowe schody. Dają one większą przestrzeń, zdaniem większości korzystających wchodzi się po nich łatwiej, mniejsze jest też ryzyko upadku. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze taka możliwość jest dostępna. Miejsca z ograniczonym metrażem mają to do siebie, że trzeba w ich przypadku zastosować rozwiązania dostosowane do spotykanych warunków. Kiedy powstaje niewielki, ale jednak piętrowy dom z poddaszem użytkowym, ciąg komunikacyjny w postaci schodów musi się pojawić. Tu wybór może spokojnie paść na schody kręte, spiralne lub kręcone – stosując obowiązujące w sztuce budowlanej nazewnictwo. Dobrym wyborem jest obserwacja trendów na stronach producentów takich jak  schody drewniane Poznań . Okazuje się, że w pewnych przypadkach nawet klasyczne schody murowane, wolne od elementów ażurowych, będą kręte.

www.wymiendzinsy.pl

Bez trudu znajdziemy przykłady obiektów wykonanych w taki właśnie sposób. Odpowiedni projekt, dobry wykonawca lub biuro architektoniczne Kraków, a schody będą bezpieczne Pojawia się dość ważne pytanie – czy schody tego rodzaju mogą być z jednej strony wygodne w użytkowaniu, a z drugiej bezpieczne? Oczywiście tak. Nie da się wprawdzie zaprzeczyć temu, że im schody bardziej kręte, tym ryzyko problemów rośnie, ale stosując dobre praktyki architektoniczne można sprawić, że walory takich konstrukcji wzrosną. Bardzo istotny jest rozkład poręczy. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza gdy poruszamy się schodami kręconymi czy też spiralnymi. Tak się bowiem składa, że właśnie po to je zamontowano, aby poprawiały poziom bezpieczeństwa. Tyczy się to nie tylko seniorów czy ludzi z ograniczeniami ruchowymi. Odpowiednio zaprojektowane oraz wykonane schody, nawet kiedy będą kręte, mogą zapewniać korzystającym wygodę i bezpieczeństwo. Nie dla wszystkich jest to oczywiste, ponieważ zdarzają się przykłady kiepsko wykonanych ciągów komunikacyjnych tego typu, w przypadku których prawdopodobieństwo nieszczęśliwego wypadku wzrasta. Właściwa konstrukcja połączona z ostrożnością użytkowników jest w stanie wyeliminować większość problemów.

Raz jeszcze kłania się wymóg, aby projekt oraz wykonanie schodów (zwłaszcza krętych) powierzać tylko i wyłącznie specjalistom w tym zakresie – oni zapewnią właściwy poziom.

wycieraczka na zamówienie zobacz więcej